Informacja NCN nt "drapieżnych czasopism"

Data: 24.09.2018 Kategoria: nauka

Na stronie internetowej Narodowego Centrum Nauki opublikowano informacje o zjawisku „drapieżnych czasopism” (tzw. predatory journals) wraz z listem Dyrektora NCN, Zbigniewa Błockiego

logoncn.png

Treść komunikatu:

"W trosce o ciągłe podnoszenie jakości badań finansowanych ze środków Narodowego Centrum Nauki pragniemy zwrócić Państwa uwagę na zjawisko „drapieżnych czasopism”, tzw. predatory journals, czyli czasopism, w których publikowane prace naukowe nie podlegają ocenie eksperckiej lub wykonana jest ona w oparciu o bardzo niskie standardy. Czasopisma te mają charakter wydawnictw publikujących w tzw. otwartym dostępie (open access), często oferują swe usługi po wygórowanych cenach, z krótkim procesem publikacyjnym.

Więcej informacji na temat tego rodzaju czasopism można znaleźć w załączonym poniżej liście dyrektora NCN, skierowanym do wszystkich kierowników projektów i staży doktorskich obecnie finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki."

Treść listu: PDF

Lista „drapieżnych czasopism”: link