Program publikowania otwartego wydawnictwa Elsevier w 2022 roku

Data: 21.01.2022 Kategoria: Open Access

Biblioteka informuje o utrzymaniu w 2022 roku programu publikowania otwartego bez opłat dla autorów (program A), mimo iż koordynator (ICM UW) nie ustalił jeszcze z MEiN i wydawnictwem warunków finansowania, zakresu licencji oraz puli artykułów na 2022 rok.

Z deklaracji wydawnictwa Elsevier wynika, że pomimo braku zawarcia umowy, wydawca umożliwi autorem publikację artykułów OA bez refinansowania kosztów przez autorów lub instytucje, niezależnie od ostatecznego kształtu zawartej umowy lub nawet w przypadku jej niezawarcia.

Do programu A w 2022 roku zostaną włączone artykuły, który zostały wysłane do recenzji od 1 stycznia 2022 roku i zostaną zaakceptowane do publikacji (do wyczerpnia ustalonej puli).

W przypadku artykułów wysłanych do recenzji w 2021 roku i w latach wcześniejszych obowiązują odpowiednie programy B, przewidujące publikację OA na koszt autora z odpowiednią zniżką (2019: 30 proc., 2020: 20 proc., 2021: 10 proc.) od obowiązujących cen APC (oraz podatek VAT według obowiązującej stawki – obecnie: 23 proc.).

Szczegółowe informacje na stronie WBN.