Programy publikowania otwartego WBN - aktualizacja

Data: 03.12.2021 Kategoria: nauka, Open Access

ICM Uniwersytetu Warszawskiego zaktualizował dane dotyczące programów publikowania otwartego realizowanych w 2021 roku w ramach Wirtualnej Biblioteki Nauki, w których uczestniczy Politechnika Wrocławska:

• ACS – wykorzystano 296 z puli 324 artykułów [aktualizacja: 24.11.2021],
  • CUP – opublikowano 38 artykułów, program działa bez ograniczeń liczby artykułów [5.10.2021],
  • Elsevier – program A został zamknięty, wykorzystano pełną pulę 1500 artykułów w części A programu wydawcy (tj. w 100 proc. finansowanych przez WBN) [30.11.2021],
  • Emerald – program został zamknięty, wykorzystano pełną pulę 39 artykułów [19.11.2021],
  • IOP – wykorzystano 59 z puli 60 artykułów [24.11.2021],
  • OUP – wykorzystano 51 z puli 100 artykułów (retroaktywacja w porozumieniu z wydawcą) [15.11.2021],
  • Springer – wykorzystano 1796 z puli 2176 artykułów [24.11.2021].

W przypadku programu OUP, w związku późniejszym zawarciem umowy z wydawcą, program uruchomiono w 2. poł. roku, ale artykuły opublikowane w 1. półroczu mogą zostać przekształcone w porozumieniu z autorami do modelu open access (tzw. retroaktywacja).

Ponadto Politechnika Wrocławska uczestniczy w programach publikowania wydawnictw IEEE oraz Taylor & Francis, w których pule artykułów ustalane są indywidualnie dla każdej zainteresowanej instytucji. Informacje dotyczące możliwości – nieodpłatnego dla autorów – przekształcenia artykułów można uzyskać pod adresem: elzbieta.wanczyk@pwr.edu.pl.

Szczegółowe zasady działania programów otwartego publikowania, w tym instrukcje dla autorów, poradniki, listy czasopism objęte umowami itp., znajdują się na stronie WBN: wbn.icm.edu.pl.