Repozytorium Otwartych Danych – bezpłatna obsługa danych badawczych

Data: 19.05.2022 Kategoria: nauka

Repozytorium Otwartych Danych (https://repod.icm.edu.pl) oferuje możliwość bezpłatnego deponowania, a następnie otwartego udostępniania wszelkiego typu danych badawczych wytworzonych, zebranych lub opisanych na potrzeby prowadzonej działalności naukowej.

RepOD jest rozwijane przez ICM Uniwersytetu Warszawskiego i uwzględnia międzynarodowe standardy w zakresie otwartego udostępniania danych badawczych, w tym zasady FAIR. Działa w oparciu o regulamin oraz politykę długoterminowego przechowywania danych, która m.in. zapewnia zdeponowanym danym trwałe identyfikatory – DOI.

Zasady zarządzania danymi badawczymi wg FAIR:

• Findable – możliwe do znalezienia,
  • Accessible – dostępne,
  • Interoperable – interoperacyjne,
  • Reusable – możliwe do ponownego wykorzystania.

Cechy RepOD:

• trwałe identyfikatory – DOI,
  • zróżnicowany wybór licencji,
  • wersjonowanie zbiorów danych,
  • możliwość określenia „embarga”,
  • dostęp do danych za pośrednictwem API,
  • spełnienie warunków rejestracji w wykazie Registry of Research Data Repositories, m.in. zalecanym przez Narodowe Centrum Nauki.

Witryna informacyjna

Regulamin RepOD