TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Biblioteka Politechniki Wrocławskiej

Jak publikować w modelu otwartym?

Data: 20.10.2017 Kategoria: imprezy, warsztaty, szkolenia, seminaria, wydarzenia

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Data: 25.10.2017
Miejsce wydarzenia: Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej Politechniki Wrocławskiej, wejście A, parter, hol, punkt informacyjny
Godzina: 11:00 - 13:00

Powrót
pokaż na mapie

oa_logo.png


Czas: 25-27.10.2017, w godz. 11.00-13.00
Miejsce: Bud. D-21, wejście A, parter, hol, punkt informacyjny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

W związku z rozpoczynającym się w najbliższy poniedziałek Tygodniem Otwartego Dostępu (Open Access Week), zapraszamy osoby zainteresowane tematyką otwierania dostępu do zasobów naukowych na indywidualne konsultacje. Konsultacje, prowadzone przez pracowników Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej obejmują następujące tematy:

  • Open Access w Regulaminie własności intelektualnej Politechniki Wrocławskiej

Konsultacje dotyczące zapisów Regulaminu własności intelektualnej Politechniki Wrocławskiej mówiących o możliwości i warunkach publikowania prac w różnych modelach Open Access przez autorów afiliowanych przy Politechnice Wrocławskiej.

  • Przekształcanie „zamkniętych” artykułów RSC z 2017 roku na artykuły w modelu Open Access

Możliwość przekształcenia artykułów opublikowanych w 2017 roku w wydawnictwie Royal Society of Chemistry na podstawie przeniesienia autorskich praw majątkowych (Copyright) na artykuły Open Access upubliczniane w oparciu o otwarte licencje Creative Commons (CC BY, CC BY-NC). Liczba przekształcanych artykułów RSC jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Więcej informacji: 
rsc.org/publishing

  • Program Springer Open Choice - bezpłatne publikowanie artykułów w modelu Open Access

Omówienie zasad bezpłatnego publikowania artykułów w modelu Open Access przez hybrydowe czasopisma wydawnictwa Springer. Finansowanie narodowego programu Springer Open Choice przez MNiSW zapewnia autorom afiliowanym przy polskich instytucjach naukowych pozostawienie autorskich praw majątkowych do utworów przy twórcach i bezpłatne opublikowanie ich na jednej z licencji Creative Commons (CC-BY). Obecna umowa z wydawcą obowiązuje do końca 2017 roku i obejmuje ponad 1750 czasopism z portfolio wydawcy.

Więcej informacji: 
wbn.icm.edu.pl/licencje/#springer_open_choice

  • SCOAP3 - bezpłatne publikowanie artykułów z zakresu fizyki cząstek

Od 2014 roku fizycy zajmujący się tematyką fizyki cząstek mogą korzystać ze wsparcia instytucji i agencji z 47 krajów w zakresie nieodpłatnego publikowania artykułów w modelu Open Access w kilkunastu czasopismach z zakresu fizyki. Współpraca instytucji odbywa się w ramach międzynarodowego konsorcjum – Sponsoring Consortium for Open Access Publishing in Particle Physics (SCOAP3) – zapewnia ono finansowanie publikowania prac na zasadach Open Access do końca 2019 roku.

Wśród wydawców, którzy podjęli współpracę z konsorcjum znalazły się: IOP (3 czasopisma), Elsevier (2), Springer (2), Hindawi (1), OUP (1), UJ (1). Od 2018 roku do współpracy w ramach SCOAP3 przystąpi wydawnictwo American Physical Society udostępniając łamy trzech kolejnych czasopism. Do chwili obecnej SCOAP3 sfinansował przekształcenie ponad 17 050 artykułów, a w planach do końca 2019 roku przewidziano sfinansowanie 15 400 artykułów OA za kwotę 14,7 mln EURO.

Więcej informacji:
> wbn.icm.edu.pl/licencje/#scoap3
> scoap3.org

  • Zniżki dla autorów z Politechniki Wrocławskiej publikujących w czasopismach wydawnictwa MDPI

W lipcu 2016 roku Politechnika Wrocławska zawarła porozumienie z wydawnictwem MDPI (Multidisciplinary Digital Publishing Institute), na mocy którego przystąpiła do inicjatywy Institutional Open Access Program (IOAP), w której uczestniczy 270 światowych instytucji naukowych i akademickich, w tym pięć polskich uczelni.

Na mocy porozumienia autorzy afiliowani przy Politechnice Wrocławskiej mają prawo do 10% zniżki za opublikowanie artykułu w czasopismach tego wydawcy. MDPI wydaje ok. 180 czasopism w modelu Open Access, kilkadziesiąt z nich jest indeksowanych w bazie Web of Science wydawanej przez Clarivate Analytics (dawniej: Thomson Reuters). Zakres tematyczny obejmuje chemię, materiałoznawstwo, nauki medyczne, fizykę, biologię, inżynierię, ochronę środowiska, socjologię, ekonomię, informatykę oraz matematykę.

Więcej informacji:
biblioteka.pwr.edu.pl
> www.mdpi.com

  • Najważniejsze serwisy i repozytoria Open Access

Prezentacja najważniejszych serwisów i repozytoriów informujących i udostępniających publikacje Open Access w powiązaniu z systemami informacyjnymi Politechniki Wrocławskiej.


Kontakt: Krzysztof Moskwa, krzysztof.moskwa@pwr.edu.pl, tel. 71 320 23 07

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję