Open Researcher and Contributor ID (ORCID) to unikalny identyfikator cyfrowy umożliwiający rozróżnienie autorów o tym samym nazwisku i właściwe przypisanie publikacji do osoby w bazach naukowych. ORCID umożliwia ujednolicenie nazwisk autorów i przyporządkowanie im publikacji, projektów, jak również powiązania z instytucjami, w których pracownik naukowy był zatrudniony. Profil w bazie ORCID to wizytówka autora i uczelni w świecie nauki.
Identyfikator składa się z 16 znaków podzielonych na cztery równe części dywizami, np.:
https://orcid.org/0000-0002-1825-0097 (strona otworzy się w nowym oknie).
Zgodnie z Zarządzeniem Wewnętrznym 64/2018 (pdf do pobrania) (wraz z załącznikiem (pdf do pobrania)) w sprawie rejestracji w międzynarodowym systemie identyfikacji ORCID, od roku akademickiego 2018/2019 nauczyciele akademiccy oraz inne osoby prowadzące działalność naukową w Politechnice Wrocławskiej, są zobowiązane do rejestracji w międzynarodowym systemie identyfikacji ORCID (Open Researcher and Contributor iD).
Pracownicy posiadający identyfikator ORCID proszeni są o zgłoszenie go do Sekcji Dorobku Naukowego telefonicznie, mailowo (dona@pwr.edu.pl) lub przy zgłaszaniu pracy do bazy DONA.
Dla autorów, którzy mają już uzupełniony identyfikator ORCID w bazie DONA będzie on widoczny w wyszukiwarce na stronie DONA (strona otworzy się w nowym oknie).
Więcej informacji:
Dlaczego właśnie ORCID?
- autorzy posiadający inne identyfikatory, takie jak Researcher ID, Scopus Author ID, Google Scholar Author ID mogą powiązać je ze swoim profilem w ORCID,
- ORCID automatycznie implementuje dorobek indeksowany w innych bazach,
- jest darmowy i uniwersalny, niezależny od komercyjnych dostawców innych rozwiązań,
- najważniejsi wydawcy (np. Springer) wymagają podania ORCID iD przy zgłaszaniu prac do publikacji,
- w projekcie MNiSW do nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce ORCID iD został wskazany jako obowiązkowy w procesie oceny parametrycznej jednostek.
Korzyści dla autora:
- jednoznaczna identyfikacja - ORCID iD odróżnia autorów o jednakowych nazwiskach; ORCID iD łączy różne brzmienia i wersje nazwisk jednej osoby,
- wszystkie dane w jednym miejscu - profil ORCID łączy tożsamość autora z jego publikacjami i działaniami badawczymi,
- oszczędność czasu - autor nie musi wpisywać swojego adresu, CV ani innych szczegółów, rejestrując się na konferencje lub wysyłając prace do wydawców,
- automatyczne pobieranie danych - informacje o dorobku autora w profilu ORCID mogą być implementowane samoczynnie dzięki powiązaniu z identyfikatorami w innych bazach (np. Web of Science, Scopus),
- widoczność i rozpoznawalność - dla wydawców, grantodawców i instytucji prowadzących ewaluację,
- promocja dorobku - ORCID zwiększa widoczność badacza w sieci,
- w bazie DONA (strona otworzy się w nowym oknie) istnieje możliwość wyszukiwania dorobku autora za pomocą numeru ORCID - jeżeli autor zgłosił identyfikator do Sekcji Dorobku Naukowego, jest on widoczny w profilu autora.
Jak założyć ORCID?
- Wejdź na stronę www.orcid.org (strona otworzy się w nowym oknie).
- Wybierz krok 1: Register now.
- Wypełnij obowiązkowe pola. W rubryce Primary email podaj adres służbowy @pwr.edu.pl.
- Wybierz ustawienia widoczności – zdecyduj kto będzie mógł widzieć Twój profil (wszyscy, tylko zaufani odbiorcy lub tylko Ty). Uwaga! Aby być widzialnym i rozpoznawalnym, m.in. przez wydawców, grantodawców, należy zaznaczyć odpowiednią opcję widoczności (visibility: everyone). Te ustawienia można w każdej chwili zmienić. Można je też zmieniać na poziomie poszczególnych komponentów profilu (np. przy każdej publikacji).
- Po zaakceptowaniu regulaminu zakończ rejestrację, klikając Register.
- Na podany adres e-mail przyjdzie wiadomość potwierdzająca założenie profilu oraz identyfikator ORCID autora i link, który należy kliknąć, by zakończyć proces rejestracji.
- Profil autora jest już gotowy. Teraz możesz go edytować, dodając informacje o wykształceniu, historii zatrudnienia, publikacjach, grantach itp.
- Zgłoś swój identyfikator ORCID do Sekcji Dorobku Naukowego na adres dona@pwr.edu.pl.
Instrukcje:
Pobierz materiały graficzne (otworzą się w nowych oknach):