TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Biblioteka Politechniki Wrocławskiej

ORCID

Open Researcher and Contributor ID (ORCID) to unikalny identyfikator cyfrowy umożliwiający rozróżnienie autorów o tym samym nazwisku i właściwe przypisanie publikacji do osoby w bazach naukowych. ORCID umożliwia ujednolicenie nazwisk autorów i przyporządkowanie im publikacji, projektów, jak również powiązania z instytucjami, w których pracownik naukowy był zatrudniony. Profil w bazie ORCID to wizytówka autora i uczelni w świecie nauki.

Identyfikator składa się z 16 znaków podzielonych na cztery równe części dywizami, np.: 

https://orcid.org/0000-0002-1825-0097 (strona otworzy się w nowym oknie).

Zgodnie z Zarządzeniem Wewnętrznym 64/2018 (pdf do pobrania) (wraz z załącznikiem (pdf do pobrania)) w sprawie rejestracji w międzynarodowym systemie identyfikacji ORCID, od roku akademickiego 2018/2019 nauczyciele akademiccy oraz inne osoby prowadzące działalność naukową w Politechnice Wrocławskiej, są zobowiązane do rejestracji w międzynarodowym systemie identyfikacji ORCID (Open Researcher and Contributor iD).

Pracownicy posiadający identyfikator ORCID proszeni są o zgłoszenie go do Sekcji Dorobku Naukowego telefonicznie, mailowo (dona@pwr.edu.pl) lub przy zgłaszaniu pracy do bazy DONA.

Dla autorów, którzy mają już uzupełniony identyfikator ORCID w bazie DONA będzie on widoczny w wyszukiwarce na stronie DONA (strona otworzy się w nowym oknie).

Więcej informacji:
Dlaczego właśnie ORCID?
  • autorzy posiadający inne identyfikatory, takie jak Researcher ID, Scopus Author ID, Google Scholar Author ID mogą powiązać je ze swoim profilem w ORCID,
  • ORCID automatycznie implementuje dorobek indeksowany w innych bazach,
  • jest darmowy i uniwersalny, niezależny od komercyjnych dostawców innych rozwiązań,
  • najważniejsi wydawcy (np. Springer) wymagają podania ORCID iD przy zgłaszaniu prac do publikacji,
  • w projekcie MNiSW do nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce ORCID iD został wskazany jako obowiązkowy w procesie oceny parametrycznej jednostek.
Korzyści dla autora:
  • jednoznaczna identyfikacja - ORCID iD odróżnia autorów o jednakowych nazwiskach; ORCID iD łączy różne brzmienia i wersje nazwisk jednej osoby,
  • wszystkie dane w jednym miejscu - profil ORCID łączy tożsamość autora z jego publikacjami i działaniami badawczymi,
  • oszczędność czasu - autor nie musi wpisywać swojego adresu, CV ani innych szczegółów, rejestrując się na konferencje lub wysyłając prace do wydawców,
  • automatyczne pobieranie danych - informacje o dorobku autora w profilu ORCID mogą być implementowane samoczynnie dzięki powiązaniu z identyfikatorami w innych bazach (np. Web of Science, Scopus),
  • widoczność i rozpoznawalność - dla wydawców, grantodawców i instytucji prowadzących ewaluację,
  • promocja dorobku - ORCID zwiększa widoczność badacza w sieci,
  • w bazie DONA (strona otworzy się w nowym oknie) istnieje możliwość wyszukiwania dorobku autora za pomocą numeru ORCID - jeżeli autor zgłosił identyfikator do Sekcji Dorobku Naukowego, jest on widoczny w profilu autora.
Jak założyć ORCID?
  1. Wejdź na stronę www.orcid.org (strona otworzy się w nowym oknie).
  2. Wybierz krok 1: Register now.
  3. Wypełnij obowiązkowe pola. W rubryce Primary email podaj adres służbowy @pwr.edu.pl.
  4. Wybierz ustawienia widoczności – zdecyduj kto będzie mógł widzieć Twój profil (wszyscy, tylko zaufani odbiorcy lub tylko Ty). Uwaga! Aby być widzialnym i rozpoznawalnym, m.in. przez wydawców, grantodawców, należy zaznaczyć odpowiednią opcję widoczności (visibility: everyone). Te ustawienia można w każdej chwili zmienić. Można je też zmieniać na poziomie poszczególnych komponentów profilu (np. przy każdej publikacji).
  5. Po zaakceptowaniu regulaminu zakończ rejestrację, klikając Register.
  6. Na podany adres e-mail przyjdzie wiadomość potwierdzająca założenie profilu oraz identyfikator ORCID autora i link, który należy kliknąć, by zakończyć proces rejestracji.
  7. Profil autora jest już gotowy. Teraz możesz go edytować, dodając informacje o wykształceniu, historii zatrudnienia, publikacjach, grantach itp.
  8. Zgłoś swój identyfikator ORCID do Sekcji Dorobku Naukowego na adres dona@pwr.edu.pl.
Instrukcje: 
Pobierz materiały graficzne (otworzą się w nowych oknach):
Infografika o głownych założeniach ORCID.          Infografika - instrukcja jak założyć konto w ORCID.
Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję