Klauzula informacyjna RODO dla Czytelników

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO), informujemy, że:

1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Politechnika Wrocławska, Wybrzeże Wyspiańskiego 27, 50-370 Wrocław, reprezentowana przez Prorektora właściwego ds. organizacji Uczelni. Z Administratorem danych można się skontaktować przez formularz na stronie: https://pwr.edu.pl/kontakt (strona otworzy się w nowym oknie) albo przez e-mail: biblioteka.wyp@pwr.edu.pl obsługiwany przez personel Biblioteki. Administrator wyznaczył w Uczelni Inspektora Ochrony Danych, z którym można się kontaktować przez e-mail: iod@pwr.edu.pl.

2. Będziemy przetwarzali dane osobowe Czytelnika takie jak: identyfikujące (imiona i nazwiska, numery identyfikacyjne), kontaktowe (adresy pocztowe, adresy e-mail, numery telefonów) i inne (informacje dotyczące czytelnika związane z biblioteką lub katalogiem, obejmujące aktywność w bibliotece, informacje o wypożyczeniach i opłatach, informacje o wyszukiwaniach i ogólne dane o użytkowaniu, w tym dane połączenia jak np. adresy IP). Podanie tych danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne jeśli Czytelnik chce korzystać z usług bibliotecznych świadczonych przez Administratora – Uczelnię.

3. Przetwarzanie danych Czytelnika w powyższym zakresie jest niezbędne do zarządzania prawami autorskimi, do identyfikacji wypożyczających, do rozliczenia z Biblioteką i do bieżącego kontaktu (w tym monitowania w sprawie zwrotu wypożyczonych materiałów). Musimy przetwarzać dane Czytelnika także dla ochrony prawnie uzasadnionych interesów Uczelni (w związku z art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Dodatkowo potrzebujemy tych danych do wykonania naszych obowiązków prawnych, w tym obowiązków archiwalnych i statystycznych oraz do ochrony materiałów bibliotecznych i zasobów elektronicznych - zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (w związku z art. 6 ust. 1 lit. c RODO).

4. Przetwarzanie danych odbywać się będzie za pomocą usług zintegrowanego systemu zarządzania zasobami biblioteki ALMA. Usługa ta jest świadczona dla Uczelni w modelu SaaS (Software as a Service), a przetwarzanie odbywa się w „chmurze obliczeniowej”. Dostawcą systemu ALMA jest Ex Libris (Deutschland) GmbH z siedzibą w Hamburgu (22761 Tasköprüstraße 1), profesjonalny podmiot, któremu za pośrednictwem Biblioteki Narodowej (z siedzibą w Warszawie (02-086), przy al. Niepodległości 213) powierzamy przetwarzanie Państwa danych osobowych. Politechnika Wrocławska współpracuje w tym celu z Biblioteką Narodową w związku z przyłączeniem do zintegrowanego systemu zarządzania zasobami bibliotek w ramach programu wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”.

5. Jeżeli obecna umowa na korzystanie z usługi systemu ALMA wygaśnie 31 grudnia 2025 r. to dane Czytelników z tego systemu zostaną usunięte 120 dni później. Jednocześnie informujemy, że niezależnie od przetwarzania danych Czytelnika w systemie (tym czy innym) będziemy je przetwarzać przez 5 lat licząc od likwidacji konta bibliotecznego (jeżeli czytelnik zażądałby usunięcia konta albo przestał z niego korzystać a przetwarzanie danych byłoby zbędne). To konieczne w celach archiwalnych, rozliczeniowych i statystycznych. Dane mogą być wykorzystane do dochodzenia roszczeń w związku z opóźnieniem płatności za przetrzymane czy nie oddane książki. Odbiorcami danych będą wówczas podmioty zajmujące się windykacją i dochodzeniem roszczeń, w tym kancelarie prawne a przetwarzanie wydłuży się do upływu okresu przedawnienia roszczeń.

6. Dane osobowe Czytelnika nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej. Będą przetwarzane na obszarze Europejskiego Obszaru Gospodarczego przez Administratora, jego procesora (Bibliotekę Narodową) i inne podmioty, którym Biblioteka Narodowa ewentualnie dalej powierzy to przetwarzanie. Będzie to przetwarzanie zautomatyzowane ale Administrator nie będzie profilował Czytelników przy pomocy przetwarzanych u niego danych.

7. Czytelnikowi, którego dane dotyczą Administrator zapewnia dostęp do informacji o zakresie jego danych objętych przetwarzaniem oraz prawa: poprawiania danych, ich usunięcia, prawo ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych. Czytelnik może wnieść sprzeciw co do przetwarzania danych z przyczyn związanych ze swoją szczególną sytuacją, ale Administrator zastrzega sobie prawo dalszego ich przetwarzania w razie istnienia ważnych, prawnie uzasadnionych podstaw, nadrzędnych wobec interesów, praw i wolności Czytelnika. Prawa te nie są bezwzględne a ich stosowanie zależeć będzie od konkretnych okoliczności w danym momencie oraz od celu i od podstawy przetwarzania. Na żądania Czytelnika Administrator będzie się starał odpowiedzieć w terminie miesiąca od ich wniesienia. Zastrzega sobie też prawo weryfikacji tożsamości Czytelnika wnoszącego dane żądanie. Żeby skorzystać z praw najlepiej skontaktować się z personelem Biblioteki.

8. Czytelnik ma także prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przetwarzanie danych osobowych jeśli uzna, że przetwarzanie danych osobowych przez Administratora narusza RODO (czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE).