TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Program ACM umożliwia autorom korespondencyjnym afiliowanym na Politechnice Wrocławskiej publikować w modelu open access bez ponoszenia opłat.
Koszt publikacji artykułu Open Access jest opłacany z góry przez Politechnikę Wrocławską. Umowa obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2024 roku.
Oferta obejmuje możliwość publikowania zarówno w czasopismach jak i materiałach konferencyjnych ACM. Aktualna lista publikacji jest dostępna na: dl.acm.org/about/content (strona otworzy się w nowym oknie)
Warunki korzystania z programu wydawnictwa ACM:
Inicjowanie programu:
Gdy artykuł zostanie zaakceptowany do publikacji, autor otrzyma e-mail od ACM Rights Review, z informacją o umowie Politechniki Wrocławskiej z ACM. Po połączeniu z formularzem eRights ACM, autor powinien wybrać opcję „Permission Release”, a następnie zostanie poproszony o wybranie preferowanej licencji Creative Commons. Wybór licencji CC należy wyłącznie do Autora.
Dodatkowe informacje:
Publisher FAQ’s: libraries.acm.org/subscriptions-access/acmopen-faq (strona otworzy się w nowym oknie)
Publisher’s Guide for Open Access Author: acm.org/publications/openaccess#acmopenexperience (strona otworzy się w nowym oknie)
Pula artykułów na rok 2024 została wyczerpana - program zawieszony do przyszłego roku.
Program publikowania otwartego ACS 2023-2025 – Wirtualna Biblioteka Nauki (strona otworzy się w nowym oknie)
Lista czasopism (hybrydowych i gold open access) ACS objętych programem (xlsx do pobrania)
Obecnie obowiązująca umowa przewiduje następujące limity publikacji otwartych artykułów finansowanych z dotacji MNiSW w kolejnych latach: 392 artykułów w 2024 roku.
Warunki korzystania z programu wydawnictwa American Chemical Society:
Zalecenia:
Inicjowanie programu:
Autor korespondencyjny, zgłaszający artykuł, wypełnia formularz on-line („online manuscript submission process”), w którym powinien wybrać swoją afiliację z listy instytucji. Po zaakceptowaniu artykułu do publikacji autor wypełnia formularz Journal Publishing Agreement (JPA). Formularz automatycznie rozpoznaje na podstawie wcześniej wskazanej afiliacji, czy artykuł jest uprawniony do programu i oferuje autorowi publikację OA w ramach programu z zachowaniem praw autorskich.
Kontakt ws. programu publikowania otwartego ACS:
American Chemical Society: support@services.acs.org
Wirtualna Biblioteka Nauki: wbn@icm.edu.pl
ACS Read + Publish Agreements (strona otworzy się w nowym oknie)
Program publikowania otwartego CUP – Wirtualna Biblioteka Nauki (strona otworzy się w nowym oknie)
Lista czasopism gold open access oraz hybrydowych objętych programem (wybierz kraj i nazwę instytucji) (strona otworzy się w nowym oknie)
Pula dostępnych artykułów w programie publikowania otwartego wynosi 50 artykułów. Pula ta nie jest rozdzielona na instytucje i artykuły są włączane do programu w kolejności zgłoszeń dokonywanych przez autorów po przyjęciu artykułów do publikacji. Przy czym w ramach tej puli każdy członek konsorcjum może opublikować maksymalnie 5 artykułów.
Warunki korzystania z programu wydawnictwa CUP:
Zalecenia:
Inicjowanie programu:
Autor korespondencyjny zainteresowany udziałem w programie powinien wskazać afiliację Politechniki Wrocławskiej na etapie wysyłania artykułu do recenzji. Po recenzji oraz zaakceptowaniu artykułu przez zespół redakcyjny czasopisma, autor otrzyma wiadomość e-mail wraz z linkiem do strony danego czasopisma, na której znajdują się formularze niezbędne do przygotowania umowy licencyjnej. Autor, który chce opublikować artykuł otwarty, powinien wybrać jeden z dwu formularzy w sekcji „Open Access Articles” oraz wybrać wersję licencji Creative Commons. Wybór formularza zależy od tego, czy właścicielem praw autorskich danej publikacji jest autor/autorzy publikacji, czy też jego/ich pracodawcy. Po wypełnieniu i złożeniu formularza przez autora, artykuł jest kierowany do zatwierdzenia publikacji w ramach programu przez koordynatora, a po zakończeniu procesu autor otrzyma wiadomość e-mail z potwierdzeniem, że artykuł zostanie opublikowany w otwartym dostępie.
Zastrzeżenia:
Autorzy, którzy wraz z akceptacją artykułu nie dostaną propozycji publikacji OA w ramach programu CUP, proszeni są o kontakt z przedstawicielką koordynatora w Polsce – firmą EBSCO, na adres: AAbramowska@ebsco.com.
Dodatkowe informacje:
Step-by-step guide to publishing Open Access in Cambridge Journals (pdf do pobrania) – przewodnik dot. programu publikowania otwartego CUP
Cambridge Open Access – ogólne informacje dotyczące publikowania otwartego CUP
Open Access: Waivers and Discounts (strona otworzy się w nowym oknie) – bieżące warunki umowy z CUP
Kontakt – koordynator w firmie EBSCO: AAbramowska@ebsco.com wydawca: oaqueries@cambridge.org
Warunki korzystania z programu:
Zalecenia:
Inicjowanie programu:
Autor korespondencyjny zgłaszający artykuł, który został zrecenzowany i zaakceptowany do publikacji, otrzymuje od redaktora czasopisma (Elsevier) link do formularza Rights and Access, w którym możliwy jest wybór modelu publikacji.
Kontakt ws. programu publikowania otwartego Elsevier:
Elsevier: support@elsevier.com
Wirtualna Biblioteka Nauki: wbn@icm.edu.pl
Open access, Agreements, Poland (strona otworzy się w nowym oknie)
Program publikowania wydawnictwa Emerald na 2024 rok został zamknięty.
Lista czasopism dla Politechniki Wrocławskiej objętych programem (kolekcja Premier) (xlsx do pobrania)
Warunki korzystania z programu wydawnictwa Emerald Publishing Limited:
Inicjowanie programu:
Autor korespondencyjny wysyłający artykuł do recenzji, wypełnia formularz w systemie ScholarOne, w którym wskazuje instytucję w rubryce „primary affiliation” oraz adres e-mil w domenie instytucji oraz zaznacza wybór ‘Yes. I want to publish open access’. Jeśli artykuł będzie uprawniony do programu i pula programu nie będzie wyczerpana, to Emerald zaproponuje licencję CC-BY na publikację otwartą w ramach programu bez kosztów dla autora (tzw. voucher). Jeśli artykuł nie będzie uprawniony lub pula będzie wyczerpana, to Emerald zaproponuje wybór: bezpłatną publikację w module subskrypcyjnym (Emerald Copyright) lub publikację otwartą na koszt autora.
Zalecenia:
Kontakt ws. programu publikowania otwartego Emerald:
Emerald: APC@emerald.com
Open access publishing agreements (strona otworzy się w nowym oknie)
Dostępna nowa pula tokenów (łącznie 5).
Program publikowania otwartego IEEE – Wirtualna Biblioteka Nauki (strona otworzy się w nowym oknie)
Lista czasopism (hybrydowych i gold open access) IEEE objętych programem (pdf do pobrania)
Warunki korzystania z programu wydawnictwa IEEE:
Zalecenia:
Inicjowanie programu:
Autor korespondencyjny zainteresowany udziałem w programie powinien wskazać afiliację Politechniki Wrocławskiej na etapie wysyłania artykułu do recenzji, a następnie, po otrzymaniu zawiadomienia o przyjęciu artykułu do publikacji, skorzystać z systemu RightsLink (pdf do pobrania), w którym można wybrać finansowanie w ramach puli artykułów finansowanych przez swoją instytucję.
Dodatkowe informacje:
Przewodnik dla autorów IEEE (pdf do pobrania)
IEEE Open (strona otworzy się w nowym oknie) – ogólne informacje dotyczące publikowania otwartego IEEE
IEEE Author Center (strona otworzy się w nowym oknie) – instrukcje dla autorów
RightsLink (strona otworzy się w nowym oknie) – system zarządzający finansowaniem publikacji
Author posting guidelines (strona otworzy się w nowym oknie) – zasady dotyczące rozpowszechniania artykułów
Aktualną dostępność puli artykułów można sprawdzić kontaktując się z Biblioteką PWr pod adresem: elzbieta.wanczyk@pwr.edu.pl.
Program IOP działa z nową nieograniczoną pulą artykułów na 2024 rok
Program publikowania otwartego IOP – Wirtualna Biblioteka Nauki (strona otworzy się w nowym oknie)
Lista czasopism hybrydowych i gold open access IOP objętych programem (lista A i D) (strona otworzy się w nowym oknie)
Umowa na 2024 rok przewiduje nieograniczoną pulę artykułów otwartych, które mogą opublikować autorzy afiliowani do krajowych instytucji uczestniczących w konsorcjum wydawnictwa IOP.
Warunki korzystania z programu wydawnictwa IOP:
Zalecenia:
Inicjowanie programu:
Autor korespondencyjny zainteresowany udziałem w programie powinien wskazać afiliację Politechniki Wrocławskiej na etapie wypełniania formularza przy wysyłaniu manuskryptu do czasopisma. Następnie autor wypełnia dodatkowy formularz w trakcie recenzji albo zaraz po akceptacji artykułu. W tym formularzu autor ma możliwość wyboru publikacji OA w ramach programu i z zachowaniem praw autorskich. W przypadku takiego wyboru system przesyła informację o artykule do ICM, który sprawdza, czy odpowiednia afiliacja jest podana w artykule, oraz potwierdza włączenie artykułu do programu.
Zastrzeżenia:
Autorzy, którzy wraz z akceptacją artykułu nie dostaną propozycji publikacji OA w ramach programu IOP, mogą zgłaszać się do ICM na adres wbn@icm.edu.pl załączając stronę/y z tytułem, autorami i afiliacjami z zaakceptowanego manuskryptu.
Dodatkowe informacje:
Broszura dot. programu IOP (pdf do pobrania)
IOP Open Access in Poland (strona otworzy się w nowym oknie) – ogólne informacje dotyczące programu publikowania otwartego IOP w Polsce
A guide to submitting under a Transformative Agreement (strona otworzy się w nowym oknie)
Kontakt:
Wirtualna Biblioteka Nauki: wbn@icm.edu.pl
emma.bartovsky@ioppublishing.org
Program LWW działa z nową pulą 17 artykułów na 2024 rok.
Program publikowania otwartego Lippincott Williams & Wilkins (LWW) – Wirtualna Biblioteka Nauki (strona otworzy się w nowym oknie)
Lista czasopism hybrydowych LWW objętych programem (xlsx do pobrania)
Obecnie obowiązująca umowa przewiduje następujące limity publikacji otwartych artykułów finansowanych z dotacji MNiSW dla całego konsorcjum: 17 artykułów w 2024 roku.
Warunki korzystania z programu wydawnictwa Lippincott Williams & Wilkins:
Zalecenia:
Pula artykułów nie jest rozdzielona na instytucje, o możliwości skorzystania z finansowania kosztu publikacji artykułu decyduje kolejność artykułów akceptowanych do publikacji.
Inicjowanie programu:
Zastrzeżenia:
Artykuły zgłoszone po 1 stycznia 2024 r., ale opublikowane w modelu subskrypcyjnym przed uruchomieniem programu będą mogły zostać przekształcone na model otwarty (retroaktywacja) na wyżej opisanych zasadach.
Kontakt ws. programu publikowania otwartego LWW:
Wirtualna Biblioteka Nauki: wbnoa@icm.edu.pl
Przedstawicielka wydawnictwa: Katarzyna.Czerwinska@wolterskluwer.com
Open Access publishing in Wolters Kluwer Health/Lippincott Journals (strona otworzy się w nowym oknie)
Program RSC zostanie uruchomiony po podpisaniu nowej umowy.
Umowa na 2024 rok przewiduje nieograniczoną pulę artykułów otwartych, które mogą opublikować autorzy afiliowani do instytucji uczestniczących w konsorcjum wydawnictwa RSC. Umowa konsorcyjna z RSC w 50 proc. jest finansowana z budżetu Uczelni oraz dofinansowana przez MNiSW.
Warunki korzystania z programu wydawnictwa RSC:
Zalecenia:
Wydawca RSC oferuje autorom do wyboru dwie licencje Creative Commons: CC-BY lub CC BY-NC
Inicjowanie programu:
Po wznowieniu programu, autor który opublikował artykuł w 2024 roku w czasopiśmie, które kwalifikuje się do programu, otrzyma wiadomość mailową od Wydawcy RSC o możliwości przekształcenia artykułu wraz ze wskazówkami postępowania.
Zastrzeżenia:
Kontakt ws. programu publikowania otwartego RSC:
Program publikowania otwartego SCOAP3 2020-2022 (strona otworzy się w nowym oknie)
Lista czasopism objętych programem SCOAP3 (strona otworzy się w nowym oknie)
Sponsoring Consortium for Open Access Publishing in Particle Physics (SCOAP3 [https://scoap3.org/]) to międzynarodowe konsorcjum instytucji naukowych, agencji finansujących naukę oraz bibliotek z 27 krajów, koordynowane przez CERN, które od początku roku 2014 finansuje otwarte publikacje naukowe z zakresu fizyki cząstek.
Aktualna umowa na lata 2020-2022 przewiduje nieograniczoną pulę artykułów z zakresu fizyki cząstek, które mogą nieodpłatnie opublikować autorzy afiliowani do krajowych instytucji naukowych.
Warunki korzystania z programu SCOAP3:
Inicjowanie programu:
Autor wysyła artykuł z zakresu fizyki cząstek do recenzji jednego spośród 11 czasopism (strona otworzy się w nowym oknie) objętych porozumieniem na lata 2020-2022. Po przyjęciu artykułu do druku, pod koniec procesu recenzowania redakcja prześle do podpisania dokumenty wymagane porozumieniem.
Dodatkowe informacje dot. programu publikowania otwartego SCOAP3:
SCOAP3 (strona otworzy się w nowym oknie)
SCOAP3 – kontakt: scoap3.org/contact (strona otworzy się w nowym oknie)
Program wydawnictwa Springer został wznowiony 8 kwietnia 2024 r. z pulą 1466 artykułów na 2024 r.
Wznowienie programu w 2025 roku.
Warunki korzystania z programu wydawnictwa Springer:
Zalecenia:
Inicjowanie programu:
Autor korespondencyjny zgłaszający artykuł, otrzymuje od wydawnictwa e-mail informujący o przyjęciu artykułu do publikacji. E-mail zawiera link do Open Access Systems Solution, w którym możliwy jest wybór modelu publikacji.
Kontakt ws. programu publikowania otwartego Springer:
Springer Nature: oa.verification@springer.com
Wirtualna Biblioteka Nauki: wbn@icm.edu.pl
Open access agreement for Poland. Information for authors
Lista czasopism hybrydowych oraz full open access T&F objętych programem
Warunki korzystania z programu wydawnictwa T&F:
Zalecenia:
Inicjowanie programu:
Autor przesyła artykuł za pośrednictwem standardowego procesu przesyłania do wybranego czasopisma Taylor & Francis objętego programem. Autor zostanie zidentyfikowany podczas przesyłania artykułu, a identyfikacja będzie oparta na domenie instytucjonalnej e-mail (…@pwr.edu.pl) lub znormalizowanej nazwie instytucji dostępnej w liście nazw instytucji wykorzystywanej w systemie zarządzania procesem wydawniczym.
Zastrzeżenia:
Dodatkowe informacje:
Kontakt Biblioteka PWr: elzbieta.wanczyk@pwr.edu.pl
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »