Zmiany w zasadach funkcjonowania Wirtualnej Biblioteki Nauki - prezentacje z seminarium

Data: 12.04.2019 Kategoria: nauka, Open Access

8 kwietnia 2019 r. odbyło się seminarium Wirtualnej Biblioteki Nauki (WBN) dotyczące nowych modeli licencyjnych na dostęp do czasopism i publikowania otwartego zorganizowane przez ICM Uniwersytetu Warszawskiego (ICM UW) oraz wydawnictwo Springer Nature.

W pierwszej części seminarium prezentację przedstawił dr Paweł Grochowski z ICM UW. Prezentowała ona główne trendy dostrzegane w rozwoju programu WBN, zmiany modeli licencyjnych związanych z publikowaniem otwartym oraz z powstaniem i implementacją w rozwiązaniach WBN założeń Planu S, który wprowadza nowe uwarunkowania dotyczące publikowania wyników badań naukowych finansowanych ze środków publicznych. W prezentacji omówiono również warunki wdrożenia nowej, wieloletniej umowy na dostęp i publikowanie w czasopismach wydawnictwa Springer Nature, która zmienia dotychczasowe podejście do centralnego finansowania dostępu do zasobów oraz publikowania wyników badań, tzw. umowa transformacyjna.

W drugiej części seminarium prezentację przedstawiła dr Ruth Wilson z wydawnictwa Springer Nature. Jej główne tezy dotyczyły działań wydawnictwa Springer Nature w zakresie wdrażania umów transformacyjnych w różnych krajach. Ogólnie omówiono kontekst polityk otwartości obserwowany na całym świecie, zarysowano tendencje obserwowane w Polsce oraz szczegółowo przedstawiono studium przypadku Wielkiej Brytanii, który miał wpływ na ostateczne rozwiązania zawarte w umowach transformacyjnych stosowanych przez wydawnictwo Springer Nature.

Powyższe prezentacje dostępne są na stronie Wirtualnej Biblioteki Nauki: wbn.icm.edu.pl.