TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 25.10.2024 Kategoria: wydarzenia
W dniach 10-11 października 2024 roku na Politechnice Wrocławskiej odbyło się Forum Polityki Otwartej Nauki. Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach projektu "Raise excellence in R&S&I in HEI for widening countries" (Unite.WIDENING).
Głównym celem Forum było wsparcie Uczelni w rozwijaniu strategii, programów i narzędzi związanych z otwartą nauką, które umożliwią uczelni osiągnięcie pozycji centrum doskonałości w dziedzinie otwartej nauki i zarządzania innowacjami w ramach sojuszu Unite!.
Pierwszy dzień Forum skupiał się na prezentacji działań Politechniki Wrocławskiej w zakresie budowania kompetencji w dziedzinie otwartej nauki wśród naukowców i studentów. Wystąpienia dotyczyły ochrony własności intelektualnej, otwartych innowacji, systemu patentowego, dostępności danych oraz ich śledzenia. Program uzupełniły wizyty we Wrocławskim Centrum Sieciowo-Superkomputerowym oraz Tyflolabie, stanowiące doskonałą okazję do przyjrzenia się nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym wspierającym badania naukowe.
Drugi dzień poświęcony był dialogowi politycznemu oraz wymianie doświadczeń w realizacji otwartej nauki, a także dyskusjom nad rekomendacjami polityki otwartej nauki z białej księgi Unite!. Wystąpili m.in. Erzsébet Toth Czifra z Koalicji CoARA, która mówiła o reformie systemów oceny w nauce oraz Dejan Dvorsek z Komisji Europejskiej, który omawiał różne praktyki związane z otwartą nauką oraz interoperacyjnością infrastruktur badawczych. Następnie odbyły się dwa panele dyskusyjne na temat stanu otwartej nauki w Polsce oraz roli Rekomendacji Unite! we wspieraniu wdrażania zasad i praktyk otwartej nauki na polskich uczelniach. Ważnym punktem programu był również panel z udziałem przedstawicieli uniwersytetów sojuszu Unite! (Aalto University, PoliTo, TU Graz, ULisboa, Grenoble INP-UGA), którzy podzielili się swoimi doświadczeniami w zakresie realizacji otwartej nauki na swoich uczelniach.
Podczas obu dni Forum odbywały się sesje robocze pod hasłem „W kierunku nowej Europejskiej Uczelni Otwartej Nauki i Innowacji”, które pozwoliły uczestnikom aktywnie włączyć się w proces formułowania nowych strategii w obszarze otwartej nauki.
Forum zaowocowało cennymi wnioskami i rekomendacjami, które przyczynią się do dalszych działań w zakresie wdrażania otwartej nauki i innowacji na polskich uczelniach, a także do współtworzenia Białej Księgi, która będzie wspierać zarządzających uczelniami, decydentów i grantodawców w rozwijaniu europejskich uniwersytetów otwartej nauki i innowacji.
Koncepcja wydarzenia, program, tematy paneli dyskusyjnych zostały wypracowane podczas regularnych spotkań zespołu Biblioteki PWr (Liudmiyla Trotsenko, dr Jędrzej Leśniewski) i Uniwersytetu Aalto (Rubén Vicente-Sáez).
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »