TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Biblioteka Politechniki Wrocławskiej

Droga ku Otwartej Nauce: Forum Polityki i Innowacji w ramach projektu Unite! WIDENING

Data: 25.10.2024 Kategoria: wydarzenia

W dniach 10-11 października 2024 roku na Politechnice Wrocławskiej odbyło się Forum Polityki Otwartej Nauki. Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach projektu "Raise excellence in R&S&I in HEI for widening countries" (Unite.WIDENING).

dsc_4749.jpg

Głównym celem Forum było wsparcie Uczelni w rozwijaniu strategii, programów i narzędzi związanych z otwartą nauką, które umożliwią uczelni osiągnięcie pozycji centrum doskonałości w dziedzinie otwartej nauki i zarządzania innowacjami w ramach sojuszu Unite!.

dsc_4770.jpg

Pierwszy dzień Forum skupiał się na prezentacji działań Politechniki Wrocławskiej w zakresie budowania kompetencji w dziedzinie otwartej nauki wśród naukowców i studentów. Wystąpienia dotyczyły ochrony własności intelektualnej, otwartych innowacji, systemu patentowego, dostępności danych oraz ich śledzenia. Program uzupełniły wizyty we Wrocławskim Centrum Sieciowo-Superkomputerowym oraz Tyflolabie, stanowiące doskonałą okazję do przyjrzenia się nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym wspierającym badania naukowe.

dsc_4772.jpg

Drugi dzień poświęcony był dialogowi politycznemu oraz wymianie doświadczeń w realizacji otwartej nauki, a także dyskusjom nad rekomendacjami polityki otwartej nauki z białej księgi Unite!. Wystąpili m.in. Erzsébet Toth Czifra z Koalicji CoARA, która mówiła o reformie systemów oceny w nauce oraz Dejan Dvorsek z Komisji Europejskiej, który omawiał różne praktyki związane z otwartą nauką oraz interoperacyjnością infrastruktur badawczych. Następnie odbyły się dwa panele dyskusyjne na temat stanu otwartej nauki w Polsce oraz roli Rekomendacji Unite! we wspieraniu wdrażania zasad i praktyk otwartej nauki na polskich uczelniach. Ważnym punktem programu był również panel z udziałem przedstawicieli uniwersytetów sojuszu Unite! (Aalto University, PoliTo, TU Graz, ULisboa, Grenoble INP-UGA), którzy podzielili się swoimi doświadczeniami w zakresie realizacji otwartej nauki na swoich uczelniach.

dsc_4744.jpg

Podczas obu dni Forum odbywały się sesje robocze pod hasłem „W kierunku nowej Europejskiej Uczelni Otwartej Nauki i Innowacji”, które pozwoliły uczestnikom aktywnie włączyć się w proces formułowania nowych strategii w obszarze otwartej nauki.

dsc_4761.jpg

Forum zaowocowało cennymi wnioskami i rekomendacjami, które przyczynią się do dalszych działań w zakresie wdrażania otwartej nauki i innowacji na polskich uczelniach, a także do współtworzenia Białej Księgi, która będzie wspierać zarządzających uczelniami, decydentów i grantodawców w rozwijaniu europejskich uniwersytetów otwartej nauki i innowacji.

Koncepcja wydarzenia, program, tematy paneli dyskusyjnych zostały wypracowane podczas regularnych spotkań zespołu Biblioteki PWr (Liudmiyla Trotsenko, dr Jędrzej Leśniewski) i Uniwersytetu Aalto (Rubén Vicente-Sáez).

 

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję