TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Biblioteka Politechniki Wrocławskiej

Digitalizacja dorobku naukowego PWr

Data: 08.11.2022 Kategoria: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa, nauka

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

W ramach projektu Digitalizacja dorobku naukowego PWr: pomiarów, czasopism oraz rozpraw doktorskich zeskanowane zostaną: unikatowa dokumentacja architektoniczna (2 tysiące pomiarów inwentaryzacyjnych) oraz ok. 160 tys. stron archiwalnych materiałów naukowych, takich jak Prace Naukowe i czasopisma, a także rozprawy doktorskie (począwszy od lat pięćdziesiątych XX w.), stanowiących dziedzictwo naukowe Uczelni.

Pomiary inwentaryzacyjne, będące wynikiem prowadzenia prac badawczych w terenie, przez pracowników i studentów Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej stanowią precyzyjną dokumentację wielu obiektów zabytkowych Śląska (w szczególności Dolnego Śląska) w postaci: rzutów, elewacji, przekrojów, detali architektonicznych, rysunków sytuacyjnych itp..

digitalizacja_zbiorow_pwr.jpg

W ramach niniejszego projektu zaplanowano ponadto digitalizację dostępnych w zbiorach bibliotecznych PWr czasopism. Są to m.in.: Zeszyty Naukowe Politechniki Wrocławskiej z lat 1952-1968,  a także Prace Naukowe 22 dawnych Instytutów Politechniki Wrocławskiej z lat: 1970-2010

Do digitalizacji przewidziano ponadto 600 najstarszych rozpraw doktorskich  (ok. 60 000 stron) Politechniki Wrocławskiej publikowanych od 1951 roku.

digitalizacja_zbiorow_pwr_3.jpg                                        digitalizacja_zbiorow_pwr_2.jpg

Z uwagi na zróżnicowanie pod względem formatów, specyfikę i stan zachowania materiałów archiwalnych, planowana digitalizacja prowadzona będzie z wykorzystaniem specjalistycznych, bezpiecznych dla zbiorów urządzeń, takich jak skanery dokumentowe, dziełowe oraz urządzenia wielkoformatowe przez kadrę Działu Biblioteka Cyfrowa Biblioteki Politechniki Wrocławskiej. Pod pojęciem digitalizacji rozumiane są również prace polegające na edycji i optymalizacji zeskanowanego materiału z użyciem stosownego oprogramowania, a także przygotowaniu prezentacyjnych dokumentów elektronicznych.

Wynikiem digitalizacji  będzie utrzymanie opisanych wyżej zasobów, poprzez ich długoterminową archiwizację w postaci wysokiej jakości nieskompresowanych plików macierzystych, a także uzyskanie prezentacyjnych dokumentów elektronicznych, zoptymalizowanych do ich udostępniania on-line, gotowych do ich dalszego udostępniania z wykorzystaniem systemów informatycznych Politechniki Wrocławskiej.

Całkowita wartość projektu wyniesie 262 936 zł, z czego 146 586 zł to kwota dofinansowania z budżetu państwa przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu Społeczna odpowiedzialność Nauki.

Zakończenie projektu zaplanowano na wrzesień 2023 roku.

mein_son_logo_on_white.png

 znaki_strona_www1.png

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję