TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Biblioteka Politechniki Wrocławskiej

Cambridge University Press (CUP)

Program publikowania otwartego CUP – Wirtualna Biblioteka Nauki (strona otworzy się w nowym oknie)
Lista czasopism gold open access oraz hybrydowych objętych programem (wybierz kraj i nazwę instytucji) (strona otworzy się w nowym oknie)

Pula dostępnych artykułów w programie publikowania otwartego wynosi 50 artykułów. Pula ta nie jest  rozdzielona  na  instytucje i artykuły są włączane do programu w kolejności zgłoszeń dokonywanych przez autorów po przyjęciu artykułów do publikacji. Przy czym w ramach tej puli każdy członek konsorcjum może opublikować maksymalnie 5 artykułów.

Warunki korzystania z programu wydawnictwa CUP:

  • afiliacja autora korespondencyjnego w instytucji objętej licencją,
  • możliwość bezpłatnego publikowania otwartego tylko w czasopismach kolekcji, którą subskrybuje Uczelnia, w przypadku Politechniki Wrocławskiej, jest to kolekcja STM,
  • artykuł powinien przejść pozytywnie proces recenzji i zostać zaakceptowany do publikacji,
  • artykuł powinien zostać przyjęty w jednym z ponad 150 czasopism hybrydowych lub gold open access znajdujących się w kolekcji STM (wybierz kraj i nazwę instytucji na stronie: arkusz: CUP_OA (strona otworzy się w nowym oknie)),
  • program obejmuje następujące typy artykułów: research articles, rapid communications, review articles, brief reports, case reports.

Zalecenia:

  • w przypadku publikowania otwartego – wybór przez autora czasopisma zgodnego z kolekcją STM prenumerowaną przez Uczelnię ((wybierz kraj i nazwę instytucji na stronie: CUP_OA (strona otworzy się w nowym oknie)),
  • korzystanie przez autorów z instytucjonalnych adresów e-mail (…@pwr.edu.pl),
  • wydawnictwo CUP oferuje możliwość publikowania na kilku licencjach Creative Commons, jednak licencją rekomendowaną w ramach Planu S jest Creative Commons Attribution License (CC BY).

Inicjowanie programu:

Autor korespondencyjny zainteresowany udziałem w programie powinien wskazać afiliację Politechniki Wrocławskiej na etapie wysyłania artykułu do recenzji. Po recenzji oraz zaakceptowaniu artykułu przez zespół redakcyjny czasopisma, autor otrzyma wiadomość e-mail wraz z linkiem do strony danego czasopisma, na której znajdują się formularze niezbędne do przygotowania umowy licencyjnej. Autor, który chce opublikować artykuł otwarty, powinien wybrać jeden z dwu formularzy w sekcji „Open Access Articles” oraz wybrać wersję licencji Creative Commons. Wybór formularza zależy od tego, czy właścicielem praw autorskich danej publikacji jest autor/autorzy publikacji, czy też jego/ich pracodawcy. Po wypełnieniu i złożeniu formularza przez autora, artykuł jest kierowany do zatwierdzenia publikacji w ramach programu przez koordynatora, a po zakończeniu procesu autor otrzyma wiadomość e-mail z potwierdzeniem, że artykuł zostanie opublikowany w otwartym dostępie.

Zastrzeżenia:

Autorzy, którzy wraz z akceptacją artykułu nie dostaną propozycji publikacji OA w ramach programu CUP, proszeni są o kontakt z przedstawicielką koordynatora w Polsce – firmą EBSCO, na adres: AAbramowska@ebsco.com.

Dodatkowe informacje:

Step-by-step guide to publishing Open Access in Cambridge Journals (pdf do pobrania) – przewodnik dot. programu publikowania otwartego CUP
Cambridge Open Access – ogólne informacje dotyczące publikowania otwartego CUP
Open Access: Waivers and Discounts (strona otworzy się w nowym oknie) – bieżące warunki umowy z CUP

Kontakt – koordynator w firmie EBSCO: AAbramowska@ebsco.com  wydawca: oaqueries@cambridge.org 

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję