TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Biblioteka Politechniki Wrocławskiej

ABC ewaluacji - podstawowe zasady, obowiązki naukowców, strategie publikacyjne

Ewaluacja jakości działalności naukowej za lata 2017-2021 jest regulowana Ustawą z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo
o szkolnictwie wyższym i nauce oraz rozporządzeniami z nią związanymi (Wykaz aktów prawnych (strona otworzy się w nowym oknie)).

Ewaluacja czyli ocena jakości działalności naukowej będzie przeprowadzana w roku 2022 (Szczegółowe terminy (strona otworzy się w nowym oknie)) w obrębie DYSCYPLIN istniejących w ramach uczelni, a nie wydziałów (jednostek organizacyjnych) – jak to miało miejsce dotychczas. Poszczególnym dyscyplinom przyznawane będą kategorie naukowe: A+, A, B+, B albo C. Od nich zależą uprawnienia do prowadzenia studiów, szkół doktorskich, nadawania stopni i tytułów, a także kwota subwencji, czyli środków finansowych, które jednostki naukowe otrzymują z budżetu państwa.

W ocenie działalności naukowej brane będą pod uwagę osiągnięcia WSZYSTKICH pracowników prowadzących działalność naukową w ewaluowanej dyscyplinie, jak również osiągnięcia osób, które kształciły się w szkołach doktorskich prowadzonych przez ewaluowany podmiot i przygotowywały rozprawę doktorską (Kto będzie oceniany w przyszłej ewaluacji? (strona otworzy się w nowym oknie)).

Ewaluacja będzie przeprowadzona w ramach trzech kryteriów:

  • Kryterium I – oceniane będą publikacje naukowe oraz patenty (Jakie publikacje będą oceniane w ramach I kryterium? (strona otworzy się w nowym oknie))

  • Kryterium II – oceniane będą efekty finansowe badań naukowych i prac rozwojowych, np. wysokość pozyskanych środków na projekty badawcze, komercjalizacja wyników badań itp.

  • Kryterium III – oceniany będzie wpływ działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki na podstawie opisów udowadniających konkretne przykłady wpływu

W zależności od dziedziny nauki, do której należy oceniana dyscyplina poszczególne kryteria będą miały różną wagę dla całościowej oceny. Na przykład dla nauk inżynieryjnych i technicznych waga rozkłada się następująco: Kryterium I – 50%, Kryterium II – 35%, Kryterium III – 15%, a dla nauk ścisłych kryterium I ma wagę aż 60%, co oznacza, że jakość publikacji oraz liczba przyznanych patentów ma dominujące znaczenie dla oceny dyscyplin na uczelni technicznej (Tabela wag kryteriów dla poszczególnych grup nauk (strona otworzy się w nowym oknie)).

Jakość publikacji będzie oceniana na podstawie ustalonych przez MNiSW wykazów czasopism oraz wydawców. 

Liczba punktów przyznawanych za publikację będzie uzależniona od kilku czynników:

(Tabele i wzory pomocne w liczeniu punktów (strona otworzy się w nowym oknie)

Ze względu na założenie, że to jakość publikacji, a nie ich liczba świadczy o poziomie badań naukowych wprowadzony zostanie limit ocenianych osiągnięć -  MAKSYMALNIE 4 udziały jednostkowe pracownika, czyli 4 SLOTY (uwaga: 1 slot nie jest tożsamy z 1 publikacją) (Czym są sloty publikacyjne i jak je obliczać? (strona otworzy się w nowym oknie)) będą podlegały ocenie, przy czym całkowita liczba ocenianych w ramach dyscypliny slotów nie może być większa niż 3N (N - liczba uprawnionych do oceny pracowników). Na przykład dla 12 pracowników prowadzących działalność naukową w danej dyscyplinie w 100%, zatrudnionych na pełny etat przez cały okres ewaluacyjny ocenie będzie podlegało maksymalnie 36 slotów (Jakie są limity osiągnięć publikacyjnych? (strona otworzy się w nowym oknie)).

Patenty nie wliczają się do slotów, ale ich całościowa liczba dla dyscypliny będzie ograniczona do 1N. Za każdy opublikowany PATENT będą przyznawane punkty (Punktacja patentów (strona otworzy się w nowym oknie)).

Zgodnie z USTAWĄ z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (strona otworzy się w nowym oknie), wszyscy naukowcy prowadzący działalność naukową i biorący w niej udział są zobowiązani do posiadania numeru elektronicznego identyfikatora naukowca ORCID. Zgodnie z ustawą publikacje naukowe będą uwzględniane w ewaluacji, jeżeli informacje o nich będą umieszczone w bazie danych ORCID. W przypadku pierwszej ewaluacji przeprowadzanej według nowych zasad jest to opcjonalne, jednak posiadanie numeru ORCID jest obowiązkowe (Numer ORCID – zakładanie konta, importowanie prac z bazy DONA do ORCID (strona otworzy się w nowym oknie)).

Rekomendowane jest również założenie indywidualnego konta autora, którego publikacje będą uwzględnione w ewaluacji, w systemie PBN (Polska Bibliografia Naukowa) oraz jego powiązanie z kontem ORCID. Umożliwi to pobieranie danych z konta autora w ORCID do systemu PBN (Jak założyć konto w PBN i połączyć go z ORCID iD (pdf do pobrania)).

_______________________________

Pytania dotyczące ewaluacji prosimy kierować na adres: dona@pwr.edu.pl

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję