TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
W ramach projektu „Digitalizacja oraz dokumentacja najstarszych rozpraw doktorskich Politechniki” prowadzone są prace, polegające na digitalizacji najstarszych rozpraw doktorskich Politechniki Wrocławskiej, a także ich dokumentowaniu, czyli sporządzeniu i wprowadzeniu do bazy dorobku naukowego Uczelni DONA nowych rekordów.
Na postać cyfrową zostanie przetworzonych ok 1600 najstarszych rozpraw doktorskich Politechniki Wrocławskiej, ze szczególnym naciskiem na dorobek pierwszych dziesięcioleci funkcjonowania uczelni (głównie lata 60., 70. i częściowo 80. XX stulecia).
Rozprawy stanowią znakomity materiał nie tylko do badań nad początkami organizacyjnymi Politechniki, ale w ogóle nad rozwojem polskiej nauki po 1945 roku, śledzenia jej związków z przedwojenną (w tym lwowską) myślą techniczną, a także związków podejmowanej tematyki ze światowymi kierunkami rozwoju nauki.
Zasób ten, również ze względu na zły stan techniczny, znajduje się obecnie praktycznie poza komunikacją naukową.
Digitalizacja zasobu posłuży przede wszystkim do jego ochrony i utrzymania, ale też stanowić będzie pierwszy etap zwiększania dostępu do tej wartościowej kolekcji i przywrócenia jej czytelnikom.
Działanie prowadzone są z wykorzystaniem specjalistycznych, bezpiecznych dla zbiorów urządzeń, takich jak skanery dokumentowe, dziełowe oraz urządzenia wielkoformatowe, będących na wyposażeniu Biblioteki PWr.
Równolegle do działań związanych z digitalizacją zasobu prowadzona jest dokumentacja (opracowanie bibliograficzne) 1000 rozpraw doktorskich. Pozyskane w ramach projektu dane o doktoratach uzupełnią informację o dorobku naukowym pracowników Uczelni i trafią do bazy DONA.
Całkowita wartość projektu wyniesie 225 752 zł, z czego 202 752 zł to kwota dofinansowania z budżetu państwa przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki.
Projekt jest realizowany od 1.11.2023 do 31.10.2024.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »