TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Realizacja projektu Zwiększenie dostępności zbiorów Politechniki Wrocławskiej w Dolnośląskiej Bibliotece Cyfrowej, polegać będzie na przygotowaniu blisko 1400 - zgodnych z aktualnymi standardami udostępniania treści cyfrowych - dokumentów elektronicznych, w bardziej użytecznych i uniwersalnych formatach. Prace obejmą najcenniejsze (również najstarsze) zdgitalizowane zbiory biblioteczne Politechniki Wrocławskiej w DBC, pochodzące przede wszystkim z Politechniki Lwowskiej i Technische Hochschule Breslau. Są to m. in. starodruki oraz publikacje z XIX i początku XX wieku z takich dziedzin jak architektura, budownictwo, historia techniki, sztuka, kultura.
Celem zadania jest aktualizacja jednej z kolekcji z najcenniejszymi zbiorami bibliotecznymi PWr, tak by obok istniejącego już formatu plików (DJVU), znacząco powiększyć jej dostępność i użyteczność poprzez przygotowanie i dodanie na stronie WWW Dolnośląskiej Biblioteki Cyfrowej (link) - plików PDF. Działania związane z ulepszeniem kolekcji, wynikają również z wymogu dostosowania się do standardów udostępniania obecnych w wiodących bibliotekach cyfrowych polskich i światowych.
Podczas aktualizacji zasobów szczególny nacisk zostanie położony na tzw. projektowanie uniwersalne, które dąży do zoptymalizowania produktów i ich funkcjonalności w możliwie jak najszerszym zakresie. Dzięki temu, każdy odbiorca biblioteki cyfrowej będzie korzystać z jej zasobów bez potrzeby ich dodatkowej adaptacji lub specjalnego przeprojektowywania.
Ponownie przeprowadzone zostanie optyczne rozpoznanie warstwy tekstowej dokumentów (OCR), z wykorzystaniem oprogramowania najnowszej generacji (w tym dla języka gotyckiego). Pliki PDF przygotowane zostaną z uwzględnieniem wytycznych dostępności cyfrowej oraz zasad projektowania uniwersalnego - Web Content Accessibility Guidelines (WCAG), czyli wytycznych dotyczących dostępności treści internetowych. Przewidziane zmiany, mają na celu również wyjście naprzeciw potrzebom grup narażonym na wykluczenie cyfrowe tj. osobom starszym, niepełnosprawanym, korzystającym ze starszych lub mobilnych technologii.
Całkowita wartość projektu wyniesie 174 242 zł, z czego 154 242 zł to kwota dofinansowania z budżetu państwa przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki.
Zakończenie projektu zaplanowano na wrzesień 2023 roku.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »