Zwiększenie dostępności zbiorów Politechniki Wrocławskiej w DBC

Realizacja projektu Zwiększenie dostępności zbiorów Politechniki Wrocławskiej w Dolnośląskiej Bibliotece Cyfrowej, polegać będzie na przygotowaniu blisko 1400 - zgodnych z aktualnymi standardami udostępniania treści cyfrowych - dokumentów elektronicznych, w bardziej użytecznych i uniwersalnych formatach. Prace obejmą najcenniejsze (również najstarsze) zdgitalizowane zbiory biblioteczne Politechniki Wrocławskiej w DBC, pochodzące przede wszystkim z Politechniki Lwowskiej i Technische Hochschule Breslau. Są to m. in. starodruki oraz publikacje z XIX i początku XX wieku z takich dziedzin jak architektura, budownictwo, historia techniki, sztuka, kultura.

Celem zadania jest aktualizacja jednej z kolekcji z najcenniejszymi zbiorami bibliotecznymi PWr, tak by obok istniejącego już formatu plików (DJVU), znacząco powiększyć jej dostępność i użyteczność poprzez przygotowanie i dodanie na stronie WWW Dolnośląskiej Biblioteki Cyfrowej (link) - plików PDF. Działania związane z ulepszeniem kolekcji, wynikają również z wymogu dostosowania się do standardów udostępniania obecnych w wiodących bibliotekach cyfrowych polskich i światowych.

zwiekszenie_dostepnosci.jpg

Podczas aktualizacji zasobów szczególny nacisk zostanie położony na tzw. projektowanie uniwersalne, które dąży do zoptymalizowania produktów i ich funkcjonalności w możliwie jak najszerszym zakresie. Dzięki temu, każdy odbiorca biblioteki cyfrowej będzie  korzystać z jej zasobów bez potrzeby ich dodatkowej adaptacji lub specjalnego przeprojektowywania.

Ponownie przeprowadzone zostanie optyczne rozpoznanie warstwy tekstowej dokumentów (OCR),  z wykorzystaniem oprogramowania najnowszej generacji (w tym dla języka gotyckiego). Pliki PDF przygotowane zostaną z uwzględnieniem wytycznych dostępności cyfrowej oraz zasad projektowania uniwersalnego - Web Content Accessibility Guidelines (WCAG), czyli wytycznych dotyczących dostępności treści internetowych. Przewidziane zmiany, mają na celu również wyjście naprzeciw potrzebom grup narażonym na wykluczenie cyfrowe tj. osobom starszym, niepełnosprawanym, korzystającym ze starszych lub mobilnych technologii.

dbc.jpg

Całkowita wartość projektu wyniesie 174 242 zł, z czego 154 242 zł to kwota dofinansowania z budżetu państwa przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki.

Zakończenie projektu zaplanowano na wrzesień 2023 roku.

mein_son_logo_on_white.png

znaki_strona_www1.png