TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej realizuje projekt pod nazwą Digitalizacja dokumentacji fotograficznej
z zakresu historii architektury, historii sztuki, kartografii i historii techniki, ze zbiorów Politechniki Wrocławskiej, Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej - finansowane w ramach umowy 519/P-DUN/2016 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.
Digitalizowany jest obszerny zbiór klisz mało- i średnioobrazkowych, negatywów szklanych, a także dokumentacja towarzysząca kliszom (opisy). Kolekcja powstała w wyniku prowadzonych prac badawczych oraz praktyk studenckich nadzorowanych przez pracowników naukowych Politechniki Wrocławskiej. Sporządzana i gromadzona od lat siedemdziesiątych XX wieku dokumentacja fotograficzna przedstawia m. in.: zabytki budownictwa przemysłowego, zabytki techniki i przemysłu, zabytki architektury, badania architektoniczne, historyczne plany miast, pomiary inwentaryzacyjne, reprodukcje ikonografii.
Negatyw szklany
Powyższy zasób dotyczy terenu Śląska, ze szczególnym uwzględnieniem Dolnego Śląska oraz miasta Wrocławia. Są to materiały o szczególnej wartości, z uwagi na fakt, iż niejednokrotnie stanowią one jedyną dokumentację zabytków, które
w ciągu ostatnich czterdziestu lat zostały zniszczone lub wyburzone.
Poprzez digitalizację zasobu zapewnione zostanie bezpieczne, długoterminowe przechowywanie i archiwizacja zasobu
w postaci cyfrowej, a w kolejnym etapie – umożliwienie szerokiego dostępu do dokumentacji fotograficznej zabytków, badań oraz pomiarów inwentaryzacyjnych w Internecie.
Laboratorium Metod Digitalizacji i Multimediów, działające w Bibliotece Politechniki Wrocławskiej zakończyło projekt digitalizacji liczącego blisko 40 tys. klatek zbioru zdjęć i negatywów, pochodzącego z zasobów Wydziału Architektury PWr.
Do postaci cyfrowej przetworzono fotografie przedstawiające zabytki budownictwa przemysłowego, historyczne plany miast oraz zabytki techniki i przemysłu. Na kliszach znajdują się obiekty z terenu Śląska, ze szczególnym uwzględnieniem Dolnego Śląska oraz Wrocławia. Są to materiały o szczególnej wartości, ponieważ często stanowią jedyną dokumentację wielu zabytków, z których część, w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, została zniszczona lub wyburzona.
Kolekcja negatywów powstała w wyniku prac badawczych prowadzonych przez pracowników naukowych Politechniki Wrocławskiej od lat pięćdziesiątych XX wieku. Digitalizacji poddano zbiór klisz mało- i średnioobrazkowych, a także cennych i najstarszych negatywów szklanych oraz dokumentację towarzyszącą kliszom.
Prowadzone przez blisko 18 miesięcy prace obejmowały przygotowanie materiałów do digitalizacji, w tym także ich czyszczenie, skanowanie oraz edycję i retusz cyfrowych obrazów za pomocą odpowiedniego oprogramowania – mówi dr inż. arch. Ewa Szczepankiewicz z Laboratorium Metod Digitalizacji i Multimediów.
Skanowanie materiałów transparentnych, a zwłaszcza małoobrazkowych, wymagało zastosowania specjalistycznego sprzętu oferującego zarówno wysoką rozdzielczość skanowania, aby wydobyć detale z niewielkiego formatu obrazu, jak i jednocześnie wysoką gęstość optyczną, co zapewnia prawidłową reprodukcję tonów obrazu.
Do digitalizacji materiałów wykorzystano m.in. specjalistyczne skanery płaskie, a także zestaw reprodukcyjny, w skład którego, oprócz cyfrowego aparatu z obiektywem do makrofotografii, wchodzi podświetlany stół i kolumna, sterowany za pomocą komputera i oprogramowania do przechwytywania obrazu.
Dzięki zastosowaniu podświetlanego stołu możliwa była wydajna digitalizacja tak dużej liczby, tak mocno zróżnicowanego materiału, a więc negatywów małoobrazkowych, średniego oraz dużego formatu, w tym obrazów na płytkach szklanych – dodaje Piotr Pinkawa, kierownik projektu z Laboratorium Metod Digitalizacji i Multimediów.
Digitalizacja dokumentacji fotograficznej stanowi bazę do dalszych prac nad szerokim udostępnieniem zasobu dla wszystkich zainteresowanych użytkowników, ze szczególnym uwzględnieniem badaczy, ekspertów z zakresu historii sztuki, konserwatorów zabytków, a także innych osób interesujących się historią i architekturą.
Do tej pory zbiór, ze względu na ochronę zasobu i brak specjalistycznych urządzeń do wykonywania odbitek i przeglądania negatywów, udostępniany był jedynie w czytelni, dla wąskiego grona osób upoważnionych.
Dzięki realizacji projektu "Digitalizacja dokumentacji fotograficznej z zakresu historii sztuki, kartografii i historii techniki ze zbiorów Politechniki Wrocławskiej, Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej" finansowanego w ramach umowy 519/P-DUN/2016 ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającego naukę, będzie możliwe udostępnienie wyjątkowych materiałów szerokiemu gronu odbiorców.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »