Zwiększenie dostępności zbioru czasopism w Dolnośląskiej Bibliotece Cyfrowej

Projekt „Zwiększenie dostępności zbioru czasopism w Dolnośląskiej Bibliotece Cyfrowej” zakłada poprawę dostępności i użyteczności kolekcji najstarszych czasopism z zasobów bibliotecznych PWr, znajdujących się w Dolnośląskiej Bibliotece Cyfrowej.

Podjęte działania dotyczyć będą przygotowania i wprowadzenia nowych, zgodnych z obecnymi standardami udostępniania treści cyfrowych, dokumentów elektronicznych, w bardziej użytecznych i uniwersalnych formatach. Planowane jest przygotowanie od nowa 8000 dokumentów elektronicznych, co wiązać się będzie z przetworzeniem ok. 275 tys. stron.

Przygotowywany zasób zawiera czasopisma w języku polskim, angielskim i niemieckim, w znacznej części pochodzące jeszcze z bibliotek Politechniki Lwowskiej i Technische Hochschule Breslau.

W kolekcji tej znajdują się zarówno czasopisma o zasięgu międzynarodowym, jak i materiały dotyczące historii Dolnego Śląska, w tym Wrocławia, a także zbiór czasopism polskich, wydawanych w okresie międzywojennym.

Periodyki te są cennych źródłem do badań na rozwojem państwa polskiego po okresie zaborów, zwłaszcza w obszarach dotyczących gospodarki, przemysłu, budownictwa i transportu.

Całkowita wartość projektu wyniesie 185 840 zł, z czego 164 340 zł to kwota dofinansowania z budżetu państwa przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki.

Projekt jest realizowany od 1.11.2023 do 31.10.2024.

mein_son_logo_on_white.png

znaki_strona_www1.png