Programy publikowania otwartego i Wirtualna Biblioteka Nauki w 2022 roku

Data: 11.01.2022 Kategoria: nauka, Open Access

ICM Uniwersytetu Warszawskiego przedstawił scenariusz działań związanych z realizacją dofinansowania Ministerstwa Edukacji i Nauki na zakup licencji krajowych i konsorcyjnych oferujących dostęp do zasobów naukowych oraz usług programów publikowania otwartego w 2022 roku.

Według ogólnych założeń, ICM UW zamierza utrzymać wszystkie dotychczasowe licencje dostępowe oraz programy publikowania, choć z możliwymi zmianami w zakresie realizowanych zadań, uwzględniając sugestię MEiN dotyczącą ograniczenia całkowitego kosztu przedsięwzięcia.

Uzgodnienie budżetu WBN powinno nastąpić w styczniu lub lutym 2022 roku, a zawarcie nowych umów zaplanowane zostało na marzec lub kwiecień bieżącego roku.

Dostęp do zasobów naukowych WBN powinien zostać warunkowo zapewniony przez wydawców do końca marca 2022 roku.

W przypadku programów publikowania otwartego, obecnie wciąż działa program publikowania w czasopismach Springera w ramach puli z 2021 roku (pozostało ok. 150 artykułów) oraz program publikowania IEEE (pozostały 4 artykuły). W przypadku programu Elseviera, po wyczerpaniu puli programu A, dla artykułów zgłoszonych w 2021 roku, oferowany jest program B (publikowanie na koszt autora), zapewniający 10% rabat od cen APC na 2021 rok. Nowe pule programów Elsevier A i Springer zostaną określone w nowych umowach z wydawcami i uruchomione po ich podpisaniu.

W przypadku kontynuowanych umów wieloletnich ACS (346 artykułów) i IOP (60 artykułów) działają już programy z nowymi pulami na 2022 rok.

Programy CUP, Emerald i OUP zostaną wznowione po podpisaniu nowych umów z prawdopodobną retroaktywacją artykułów zgłoszonych do publikacji od 1 stycznia 2022 roku do chwili zawarcia umów.

Szczegółowe informacje na stronie WBN oraz stronie Biblioteki.